Arı sütü nedir? Nasıl üretilir? Faydaları nelerdir?

Arı Sütü Nedir Nasıl Üretilir Faydaları Nelerdir

Arı sütünün ne olduğu ve arı sütünün nasıl üretildiği konusu bal ve bal ürünlerini tüketenlerle sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmeliyim anlayışına sahip olanların ilgisini her zaman çeken bir konu olmuştur. Kaliteli bal markaları, tıpkı Burambal hakiki bal markasında olduğu gibi, arıların sadece ürettikleri balı değil diğer besinlerini de insan sağlığı için tüketilebilir hale getiren markalardır. Burambal gibi kaliteli bal markaları arı sütünü de üreterek tüketicilerine sunmaktadır. Peki, arı sütü nedir, arı sütü nasıl üretilir, arı sütünün sağlığa faydaları nelerdir öğrenmek ister misiniz? İşte arı sütü hakkında bilmeniz gerekenler;

Arı Sütü Nedir?

Arı sadece bal üreten bir hayvan değildir. Burambal gibi saf bal üretimi yapan markalara sadece bal vermekle kalmaz, aynı zamanda süt de verir. Ham maddesi su, bal ve polenden oluşan arı sütü, 4-16 günlük olan işçi arıların baş kısımlarında yer alan; alt çene ve boğaz bezleri tarafından salgılanan, ne çok katı ne de çok sıvı şeklinde olan, beyaz renkte ve keskin kokuda kreme benzer ve Burambal hakiki balları gibi besleyici bir üründür.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

  • Fiziksel aktivitelerin hızlanmasını sağlayarak canlılık ve enerji verir.
  • Oldukça kuvvetli bir antibiyotik özelliğe sahiptir.
  • Cildin daha genç ve diri kalmasını sağlayarak ciltte oluşan sivilce, akne gibi istenmeyen rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.
  • Hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Karaciğerin tahriş olmasını önler.
  • Beslenme yetersizliklerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Aşırı kiloların giderilmesinde yardımcı olur.

Arı Sürü Nasıl Üretilir?

Arı sütünün nasıl üretildiğine gelecek olursak; arı sütü iki şekilde üretilir. Arı sütünün ilk üretim şekli tıpkı gerçek ballarda olduğu gibi doğal yolla üretimdir. Burambal doğal yolla arı sütü üretimi; Nisan ve Ağustos ayları arasında rutin kontroller sırasında yavrulu peteklerdeki (oğul) ana arı hücreleri bozularak toplanır. Güçlü bir kovandaki ana arı alınarak bu kovana her gün başka kovanlardan alınan 1-2 adet yumurtalı ve 1 günlük larvalı petek verilir. Böylece işçi arılar tarafından ana arı hücrelerinin üretimi teşvik ettirilir. Bu işlemlerden sonra maksimum verim 3 günlük ana arı larvalı hücrelerden elde edilir. Peteklerdeki hücreler içersinde bulunan arı sütleri özel tahta kaşıklarla alınır. Bu üretim tekniği ile bir kovanda 20-30 gün bu işlem sürdürülür. Daha sonra bu kovana tekrar ana arı verilerek koloni eski haline dönüştürülür. Bir ana arı hücresinden 200-250 mg arasında arı sütü alınır. Doğal üretim tekniği ile bir kovandan 20-25 g arı sütü elde edilir. Arı sütü üretiminde kullanılan bir diğer yöntem ise aşılama yoluyla elde edilen arı sütüdür.

Aşılama yoluyla elde edilen arı sütü yönteminde; 8-10 mm çapında, 10 mm derinliğinde plastik ana arı yüksükleri ile eritilmiş bal mumundan bir ağaç kalıbı yardımıyla yapılan ana arı temel yüksükleri ve yüksük taşıyıcı çerçeveler kullanılır. Arı sütü üretimi için güçlü ve çok sayıda genç işçi arısı bulunan kovanlar seçilir. Bu kovanlar, ballı-polenli-açık yavrulu petekler-boşluk-açık yavrulupolenli-ballı petekler ve şurupluk şeklinde düzenlenir. Bu arada kovanlarda yoğun olarak bulunan işçi arılar %50’lik şeker şurubuyla sürekli beslenir. Bu işlemlerden üç gün sonra destek kovanlardan 24-36 saatlik larvalar ana arı yüksüklerini taşıyan çerçeveye transfer edilir. Çerçeve kovanda boşluk olan yere konur. Çerçeveler üç sıralı ve yaklaşık 80-100 arası yüksük içerecek şekilde hazırlanır. Arı sütü üretilen kovanlara sürekli %50’lik şeker şurubu beslemesi ve haftada bir de çıkmak üzere olan kapalı yavrulu petek verilir. 2-2,5 gün sonra üretim çerçevesi kovandan çıkarılır. Geliştirilen hücrelerin mum uzantıları bistürü ile kesilir ve yüksüklerin içindeki larvalar alınarak sütler bir tahta kaşık yardımı ile hasat edilir. Kovana, yeniden larva transferi yapılan çerçeveler verilir. Uygun mevsim ve beslemeyle bir kovan 30 gün süreyle arı sütü üretiminde kullanılır. Burambal gibi hakiki bal markaları, doğal yolla arı sütü üretimin tercih eden kaliteli markalardır.