BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Balın faydaları nelerdir? Hangi bal neye iyi gelir? Bal hangi hastalıklara iyi gelir? Bal cinsel gücü arttırır mı? Tüm bu soruların yanıtına ve daha fazlasına ulaşabilmek için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Sofraların vazgeçilmez lezzeti balın faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Ancak balın insanı vücudu açısından oldukça yararlı bir besin olması hasebiyle en azından en önemli faydalarını bilmekte fayda var. Balın faydaları kısaca aşağıdaki gibidir.

Doğal Enerji Kaynağı

Balı diğer şekerli ürünlerden ayıran en önemli özellik; sindirime ihtiyaç duymadan direkt olarak kana karışmasıdır. Bal binlerce yıldır birçok hastalığın doğal yollarla tedavisinde kullanılmaktadır. Doğal bir enerji kaynağı olan balı yaşlılar, çocuklar ve kilo problemi yaşamayan bireyler enerji takviyesi amacıyla kullanabilirler. İçinde bulunan doğal mineraller ve besinler sayesinde bal insan enerjisini arttırarak hem zihinsel hem de fiziksel fonksiyonların gelişmesini sağlar. Ayrıca bal cinsel gücü ve isteği de arttırmaktadır.

Antioksidan ve Antibakteriyel Özelliklidir

Bal içinde çoğu bitkide doğal olarak bulunan antioksidanlar arasında yer alan “polifenoller” bakımdan oldukça zengin bir yapıyı bünyesinde barındırır. Bu antioksidan sayesinde bal birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde etkin rol oynar. Düzenli olarak miktarını aşmadan tüketilen bal kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kanseri önlemede de etkilidir. Bunun dışında bal antibakteriyel özelliği sayesinde vücutta oluşan kesikler, yaralar ve yanıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Deriye sürülerek uygulanan bu tedavi sayesinde vücuttaki yaralar çabucak iyileşmektedir.

Kilo Vermeyi Hızlandırır

Bal kilo problemi yaşayanlar için de vazgeçilmez bir besin maddesidir. Balın içeriğinde bulunan aminoasitler, mineraller ve vitaminler sayesinde kilo vermek çok daha kolay. Ayrıca bal obezitenin önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

 Saçı Besler

Cansız, yıpranmış ve kuru saçlar için bal muhteşem bir çözüm olabilir. Sağlıklı bir saça kavuşmanın en güzel yollarından birisi de balı düzenli olarak tüketmekten geçer. Saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız bal yemeye özen gösteriniz. Bal içeriğindeki yüksek besin değeri sayesinde sağlıklı saç ve saç derisi için faydalıdır.

Kolesterolü Düzenler

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünü düşürmek için bal doğal bir alternatiftir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak bal tüketen bireylerin toplam kolesterol oranı düzenli olarak bal tüketmeyenlere göre %5 ile %10 arasında daha azdır. Bundan dolayı düşük kolesterolün dostu baldır diyebiliriz.

Kansızlığı Giderir

Balın kan yapıcı özelliği vardır. Özellikle düşük kan değerlerine sahip bireylerin düzenli olarak bal tüketmesi kan değerlerinin yükselmesine imkan tanır. Kan kaybıyla sonuçlanan hastalıklardan sonraki aşamada bal tüketmek hastanın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olan en önemli etkenler arasında yer alır.

Bu yazımızda sizlere balın bin bir çeşit faydasından en bilinenleri aktarmaya çalıştık. Tabii ki balın faydaları sadece yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Bir başka yazımızda balın diğer faydalarından da bahsetmeye çalışacağız. Sizler de bu doğa harikası, şifa kaynağı bu besinin faydalarından faydalanmak istiyorsanız https://burambal.com/urunler/ adresini ziyaret ederek istediğiniz bal çeşidini temin seçip, marketinizden alabilirsiniz.