Bir Tatlı Kaşığı Burambal ile Sağlıklı Kalın

Bir Tatlı Kaşığı Burambal ile Sağlıklı Kalın

Bal’ın şifa özelliğini birçok yerde okumuş ya da birçok kişiden duymuşsunuzdur. Kutsal kitaplarda da geçen bal adeta şifa deposudur. Tabii burada en önemli nokta balın hakiki bal olmasıdır. Doğallığıyla kalitesini ispatlamış olan Burambal en çok tüketilen hakiki ballardandır.

Binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan ve şekerden çok önce bilinirliği olduğu tespit edilen bal bütün medeniyetlerin tıp sistemlerinde fark edilmiş bir besindir. İslam dünyasını ve tıp dünyasını hayli etkileyen İbn-i Sina (Avicenna) bal için “Yiyeceklerin yiyeceği, içeceklerin içeceği ve ilaçların ilacı bal,” der.

Kısaca balın şifalı tarihçesini inceleyelim:

  • Roma farmokopisinde bir ilaç olarak yer alır. Farmokopi; Belirli bir dönem ve belirli bir bölgede kullanılması kabul edilen tüm ilaçların listesidir…
  • Çin tıbbında yıllardır Apiterapi denilen bal ve arı ürünleriyle tedavi bölümü özel bir yere sahiptir. Shen Nong 2000 yıl önce yazdığı kitabında “Apiterapi”den övgüyle bahseder. M.S. 992’de ise Song hanedanlığı zamanında yazılan “Azizlerin Reçeteleri” adlı kitapta yaşlanmayı geciktiren reçetelerde bal ve arı ürünleri yer almaktadır.
  • Apiterapi’nin günümüz modern tıbbına girişini 1800’lerin sonunda Avustralyalı Doktor Phillip Terc sağlamış olup o da balı ve bal ürünleri üzerine uzun uzun araştırmalar yapmıştır.
  • Platon, sağlıklı ve doğal beslenme reçetelerinde bala oldukça önem vermektedir.
  • Sümerlere ait bulunan belgelerde de balın tedavi amaçlı kullanıldığı belirtilmiştir.

Bir tatlı kaşığı Burambal sizi tüm gün korur!

ccek-bali

Yapılan bilimsel araştırmalarda balda 200’e yakın önemli besin ögesi olduğu tespit edilmiştir. Enzim, mineral ve antioksidan fitokimyasallar bu besin ögelerinden birkaçı sadece…

Doğal bal olan Burambal’dan günde bir tatlı kaşığı yediğiniz zaman bedeninizi bir gün boyunca koruyacak kuvvette antioksidanlar, feolik bileşikler ve farklı flavonoidlerle besleniyorsunuz. Burambal honig bu içerdiği flavonoid maddelere bağlı olarak antioksidan, yangı ve iltihap giderici, mikrop öldürücü ve kanser savaşçısı maddeler içeriyor.

Burambal bağışıklığı güçlendirir!

bal-saglik

Hakiki balın bağışıklığı güçlendirdiği bilinir. 2011 yılında alternatif tıp bilimsel yayınlarında balın vücut bağışıklığını güçlendirdiği ve kanser karşıtı etkileri gösterildi. Kulaktan dolma bilgilerde balın şeker hastalığına ve obeziteye neden olduğu söylenirdi. Bilimsel araştırmalarla artık gerçek balın şeker hastalığına, obeziteye, hipertansiyona ve kalp damar hastalıklarında ilaçların yanında tedavi amaçlı kullanılabileceğini gösteriyor. Bunun için elbette hakiki bal Burambal ve makul bir kullanım öneriliyor.

Gerçek bala ulaşmanın zorluğunu biliyoruz. Bu yüzden siz de mutlaka kalitesi tescillenmiş ürünler kullanınız. Sağlığınızı riske atmayarak marketlerinizden Burambal istemeyi ihmal etmeyin!