Doğal bal çeşitleri nelerdir?

Büyük bir mucize olan doğal bal farklı özelliklere sahip çeşitleriyle damak tadımızı çeşitlendirdiği gibi sağlığımızı da düzene koyuyor. Doğal bal çeşitlerini ve özelliklerini sizler için derledik.

Siyah Çam Balı / Black Forest Honey

Siyah çam balının kalitesi üretim sürecinde kullanılan yöntemlere bağlıdır. Doğal çam balının besin değeri ise bölgeye ve arıların özelliğine göre değişir. Buram siyah çam balı doğal çam ormanlarında sadece sağım anında insan elinin değdiği özel bir baldır. Siyah çam balı sıcaklığın en yüksek olduğu zamanlarda arıların çamlarda bulunan bal özlerini toplamasıyla üretilir. Kara orman balı, orman balı olarak da bilinir.

Çiçek Balı

Bal dendiğinde aklımıza ilk çiçek balı gelir. Arıların binbir çiçeğin özünü harika bir şekilde bala dönüştürme hikâyesidir bu. Özellikle çiçek florası yüksek olan yaylalarda doğal bir şekilde üretilen çiçek balları sağlığımıza oldukça faydalıdır. Aslında bir nevi şifa kaynağıdır. Bilhassa az bulunan çiçeklerin bulunduğu yerlerde üretilen ballar altın değerindedir.

Akasya Balı:

Akasya balı özgün kokusu ve tadı ile çok farklı bir baldır. Bilhassa Buram Bal Turkey için üretilen Akasya Balları oldukça kalitelidir.

Kestane Balı:

Keskin ve acı tadıyla kestane balı, koyu kahve renkte olup diğer ballara oranla koyu kıvamdadır. Buram Kestane Balı ile kestane tadını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Ihlamur Balı:

Haziran, temmuz aylarında açan ıhlamur ağaçlarından elde edilen bu doğal balın kıvamı açık olup ıhlamur kokusuna sahiptir.

Bu doğal ballar dışında Buram Honey Turkey’in; Buram Organik Balı, Buram Petek Balı, Buram Kekik Balı gibi doğal ürünleri de vardır.

Buram Honey Turkey ürünlerini buradan sipariş edebileceğiniz gibi Avrupa’daki bütün marketlerden de isteyebilirsiniz.

NOT: Bal ürünleri tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.