Doğal bal çeşitleri nelerdir?

doğal kaliteli lezzetli

Büyük bir mucize olan doğal bal farklı özelliklere sahip çeşitleriyle damak tadımızı çeşitlendirdiği gibi sağlığımızı da düzene koyuyor. Doğal bal çeşitlerini ve özelliklerini sizler için derledik.

Siyah Çam Balı / Black Forest Honey

Siyah çam balının kalitesi üretim sürecinde kullanılan yöntemlere bağlıdır. Doğal çam balının besin değeri ise bölgeye ve arıların özelliğine göre değişir. Buram siyah çam balı doğal çam ormanlarında sadece sağım anında insan elinin değdiği özel bir baldır. Siyah çam balı sıcaklığın en yüksek olduğu zamanlarda arıların çamlarda bulunan bal özlerini toplamasıyla üretilir. Kara orman balı, orman balı olarak da bilinir.

Siyah çam balı sindirimi kolaylaştırır. Tansiyonunuzu dengeler ve yüksek tansiyon şikâyetinize faydalıdır. Black Forest Honey ile vücudunuzdaki hücrelerinizin yenilenmesi hızlanır. Yaraları tedavi ettiği gibi iltihaplanmayı da önler. Çam balı ile yorgunluktan kurtulursunuz. Düzenli tüketimde enerjiniz artar.

buram-karakovan-bali-1000g

Çiçek Balı

Bal dendiğinde aklımıza ilk çiçek balı gelir. Arıların binbir çiçeğin özünü harika bir şekilde bala dönüştürme hikâyesidir bu. Özellikle çiçek florası yüksek olan yaylalarda doğal bir şekilde üretilen çiçek balları sağlığımıza oldukça faydalıdır. Aslında bir nevi şifa kaynağıdır. Bilhassa az bulunan çiçeklerin bulunduğu yerlerde üretilen ballar altın değerindedir.

Çiçek balları; idrar yollarına, bağışıklık sistemine, hazımsızlığa, mide ağrılarına, gaz sıkıntısına, saç dökülmelerine, zayıflamaya, yorgunluğa, kansere, yaşlılığa, kısırlığa ve kalp hastalıklarına karşı vücudunuzun direncini arttırır.

buram-slider

Akasya Balı:

Akasya balı özgün kokusu ve tadı ile çok farklı bir baldır. Bilhassa Buram Bal Turkey için üretilen Akasya balları yıllardır tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Akasya balı kuvvetlendirici olup aynı zamanda besleyicidir de. Vücudunuzdaki mikropların üremesini engeller. Yaraları tedavi edici özelliği de vardır. Bütün bu faydalar için Akasya balının düzenli olarak tüketilmesi şarttır.

buram-akasya-bali-petekli-250g

Kestane Balı:

Keskin ve acı tadıyla kestane balı, koyu kahve renkte olup diğer ballara oranla koyu kıvamdadır. Buram Kestane Balı ile kestane tadını rahatlıkla hissedebilirsiniz. Kestane balları demir yönüyle de çiçek ballarından iki kat daha fazla demir içerir. Ayrıca içeriğinde dört kat fazla kalsiyum bulunan kestane balının en büyük özelliği mikrop öldürücü olmasıdır.

buram-kestane-bali-500g

Ihlamur Balı:

Haziran, temmuz aylarında açan ıhlamur ağaçlarından elde edilen bu doğal balın kıvamı açık olup ıhlamur kokusuna sahiptir. Tam bir şifa kaynağı olan gerçek ıhlamur balı; damarları yumuşatır, iştah açar, kanı temizler, kemikleri güçlendirir, astıma iyi gelir, cinsel güce faydalıdır, uykuyu düzenler.

buram-ihlamur-bali-500g

Bu doğal ballar dışında Buram Honey Turkey’in; Buram Organik Balı, Buram Petek Balı, Buram Kekik Balı gibi doğal ürünleri de vardır.

Buram Honey Turkey ürünlerini buradan sipariş edebileceğiniz gibi Avrupa’daki bütün marketlerden de isteyebilirsiniz.