En kaliteli bal nasıl anlaşılır? Gerçek bala ulaşmanın yolları?

honey-1970570_960_720

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti, her derde deva olan bal, son yıllarda adından bir başka yönüyle söz ettiren bir ürün haline geldi.  Bal deyince hemen herkesin aklına “Gerçek bal nasıl anlaşılır?” “Hangi bal daha iyidir? ”Hakiki bal nasıl anlaşılır?” “Sahte bal yapımı nasıl gerçekleşir” “Saf bal ile hakiki balı sahtesinden nasıl ayırt edebilirim?” gibi onlarca soru gelmektedir. Yaşanan gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda, bu soruların akla gelmesi oldukça mantıklı olmakla birlikte,  piyasadaki sağlıksız ve sahte bal üreten firmaların çokluğunu düşününce, kaçınılmaz bir gerçek ile yüzleşmek gerekiyor.

İşte bu yazımızda gerçek bal ile sahte balı birbirinden ayırt edebileceğiniz ipuçlarını vermeye çalışacağız. İşte sizlerle gerçek balı sahtesinden ayırt ederek, hakiki balı anlamanın en güncel yöntemlerini paylaşmak istiyoruz.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

* Sahte ve gerçek balı ayırt etmenin en etkili yollarından biri, yakmaya çalışmaktır. Bal eğer yanmıyorsa gerçek baldır. İçinde glikoz şurubu bulunan bal ise hemen alev alır ve yanmaya başlar

* Gerçek balı anlamanın bir başka yolu ise balın akışkanlığı ile ilgilidir. Kavanozdan alınan balı aşağı doğru akıttığınızda bal sürekli akar. Bal kesik kesik akıyorsa o bal sahte baldır.

* Gerçek bal donmaya meyillidir. Gerçek bal 2 ayda donar. Halk arasında bilinenin aksine şekerlenmeyen bal hakiki bal değildir. Şekerlenen balın eski halini alabilmesi için güneşe çıkarılmasıyla ya da kabıyla birlikte sıcak suya koyulması yeterli olacaktır.

* Bir balın gerçek bal olduğunu anlamak için balı ince bir tabaka halinde tırnağınıza sürün ve keçeli kalemle yazın. Eğer yazıyorsa, gerçek baldır.

* Gerçek bal geniz yakar. Balın tadı biraz keskin ve acıdır. Eğer gerçekten bal, hakiki bir bal ise genizleri yakan bir tadının olması gerekir.

* Hakiki balın rengi koyu kokusu hafiftir. Doğal balda renk yoğunluğu, sahte ballara göre biraz daha fazladır.

Sahte Balın Özellikleri:

Doğal balı kaşıkla alıp yere döktüğünde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar.

  • Balın içine yüksek fruktozlu mısır şurubu veya yapay tatlandırıcı vardır. Yediğiniz zaman tat koku gelmez.
  • Üreticiler arıları, şeker şurubu ile besleyerek içerisinde polen olmayan maddeler üretmelerini sağlarlar.
  • Bal aldığınız zaman içinde tabiri caizse, toz toprak olmalı. Yani, doğallığı bizzat çıplak gözle fark edilmelidir.

Sağlıklı yaşamın en temel besinlerinden biri olan Bal,  maalesef ki günümüz teknolojisinin olumsuz üretimleri arasındaki yerini çoktan almıştır. Konunun önemi, sadece doğallığı korumak değil, art niyetli eğilim ve yönelimlere de fırsat vermeme üzerine  kurgulanmalıdır.

Avrupa’da 40 ülkeye bal ihracatı yapan Buram Bal Turkey dünyanın en iyi doğal bal üreticileri arasında önemli bir markadır.

Sahte baldan uzak durarak Buram Bal ürünlerini buradan sipariş edebileceğiniz gibi Avrupa’daki bütün marketlerden de isteyebilirsiniz.