Kestane balının faydaları nelerdir? Müthiş ikili Kestane Balı ve Tarçın!

Aromatik tadı ve içerdiği eşsiz minarelerle doğal kestane balı; organik bal markalarının ve bal toptancılarının en pahalı bal olarak adlandırdığı doğa mucizesidir. Evet, yanlış duymadınız kestane balının faydalarını, bilhassa karakovan balı olarak tarçın ile birlikte vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu duyduğunuzda arıların bir mucizesine daha şahit olacaksınız.

Kestane Balının Önemi!

Çeşitli hastalıklar ve bununla birlikte kestane kanseri yüzünden dünyada kestane ağaçları gitgide azalmaktadır. Bu demek oluyor ki bu hastalık önlenmezse sadece kestane yemekten mahrum kalmayacağız, organik kestane balı yemekten de mahrum kalacağız. Bal toptancılarının en pahalı bal olarak tanımladıkları kestane balına maddi olarak ulaşmak çok da kolay değil. Bu zorluklara rağmen dünyada 40 ülkeye bal ihracatı yapan organik bal markalarından olan ve en kaliteli bal toptancılarından Buram Bal Turkey kestane balını hem süzme hem de karakovan balı olarak hesaplı bir şekilde yıllardır sofralarınıza getiriyor.

Kestane balını diğer ballardan ayıran en önemli özellikler nelerdir?

  • Kestane ormanlarında arılar genellikle kestane araçlarından beslenirler.
  • Kestane balı koyu renkli ve daha koyu kıvamdadır. Doğal kestane balının çiçek balına oranla 2 kat fazla demir ve 4 kat fazla kalsiyum içerdiği araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.

Kestane balının faydaları nelerdir?

Şunu belirtmekte yarar var: Hiçbir bal türü tek tip çiçekte gezen arının balı olarak kabul edilmez. Arılar o kadar özgürdür ki her çiçeği gezerler. Kestane ağaçlarının azaldığını söylemiştik. Her bir arı kolonisi aslında kestane ağaçlarının geleceğini de sağlar. Kestane ağaçlarından arılar yeterince beslenemezse bölgedeki çiçeklerden, orman bitkilerinden ya da Ihlamur ağaçlarından da beslenirler. Buna rağmen çoğunluk kestane ağacı olduğu için bu doğal bal kestane balı olarak kabul edilir. Gelelim tarçınla kullanılan kestane balının faydalarına:

  • Yaşlılığa faydaları:

4 kaşık Buram Bal kestane balı, 1 kaşık tarçın, 3 bardak su ile kaynatılıp hazırlanan içeceği günde 4 defa yarımşar bardak içtiğinizde yaşlılık harabetinden kurtulursunuz. Bu içecek derinizi tazelediği gibi yumuşak kalmasını da sağlar.

  • İdrar kesesini temizler:

İdrar kesesi enfeksiyonları için iki tatlı kaşığı kestane balı ve bir miktar tarçın karıştırılıp düzenli tüketilebilir.

  • Kansere faydaları:

Düzenli kestane balı tüketimlerinde mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür rahatsızlıklarda bir kaşık kestane balı ile bir kaşık tarçın karıştırılıp günde üç defa bir ay boyunca tüketilir.

  • Kalp Hastalıkları:

Tarçın ve kestane balı karışımı kahvaltılarda reçel yerine kullanıldığında arterlerdeki kolesterolleri eritir ve kalp krizi riskini azaltır. Bu ikiliyi kahvaltılarda bir alışkanlık haline getirenlerin solunumları normale dönecek ve kalp atışları kuvvetlenecektir.

  • Kısırlık:

Yumurtalık sorunu yaşayan kadınlar tarçınlı balı sakız gibi gün boyu çiğnerlerse mutlaka faydasını göreceklerdir. Tarçın ve kestane balı bu şekilde kullanımda tükürükle yavaş yavaş etkili olur.

  • Mide ağrılarına faydaları:

Tarçın ve kestane balı karışımı düzenli kullanımlarda midede denge sağladığı için mide ağrılarına, gaz sıkıntılarına ve mide ülserine faydalıdır.

  • Gribe ve soğuk algınlığına faydaları:

Kestane balı ve tarçınlı ılık şerbet yaparak kış aylarında tüketmek vücudu gribe karşı korur. Günde üç defa bu kür tekrarlanmalıdır. Sinüslerin temizlenmesini de sağlar.

  • Kilo vermede yardımcıdır:

Kestane bal ile tarçın metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede de yardımcı olur. Ayrıca diyet programlarında da tüketilebilir.

Buram Bal Turkey yaklaşık 40 ülkeye bal ihracatı yaparak dünyanın en büyük organik bal markaları ve bal toptancıları içerisinde yerini alır.

Buram Bal’ın Kestane Balı dışında birçok doğal bal ürünleri ve kaliteli bal çeşitleri vardır; Buram Çiçek Balı, Buram Akasya Balı, Buram Arı sütü, Buram Orman Balı, Buram Organik Balı, Buram Petek Balı, Buram Akasya Balı, Buram Kekik Balı,  Buram Çam Balı, Buram Ihlamur Balı…

Unutmayın! Bütün bal çeşitleri doğrudan tedavi amaçlı kullanılamaz. Tedavinin yanında kullanıldığında faydası olur.

Sahte baldan uzak durarak Buram Bal ürünlerini buradan sipariş edebileceğiniz gibi Avrupa’daki bütün marketlerden de isteyebilirsiniz.