Propolis nedir? Propolis’in faydaları nelerdir?

propolis

Arıların kovanlarını temizlemek için topladıkları Propolisin insan bedeni için de temizleyici bir özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bugün çok ilginç bilgiler vereceğiz. Propolisin faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Propolis nedir?

Adı üzerinde polis, koruyucu… Doğal bir mucize, arıların çiçeklerden ürettiği bir şifa kaynağı… Propolisin içeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitler oluşturur. Polifenoller, fenolik asitler, terpenler, streoitler, minareller, aminoaistler, B1, B2, C ve E vitaminlerini içeren Propolis için çok şeyler söylense de kıymetini tam olarak anlayamamışız. Balı çok seviyoruz ve doğal balı tükettiğimiz kadar Propolis tüketmiyoruz.

Evet, Propolisin faydalarını duyunca çok şaşıracağınızı biliyoruz, çünkü bu ürün tam anlamıyla bir şifa kaynağı…

buram-propolis-500g

Propolis’in faydaları nelerdir?

  1. Bağırsak problemlerinde faydalıdır:

Yapılan araştırmalarda alınan sonuçlara göre Propolisin bağırsaklarımızda bulunan parazitlerin büyümesini önlediği ve bağırsaktan uzaklaştırılmasında yararlı olduğu ispatlanmıştır.

  1. Ülser tedavisinde yardımcı olur.

Tıpkı bağırsaklarda olduğu gibi asit oluşumuna karşı olan etkileri sayesinde midede oluşan zararlı bakterilerin de vücuttan atılmasını sağlar. Bu yüzden ülser tedavisinde de yararlıdır.

  1. Ağız sağlığı tedavilerinde sıkça kullanılır.

Propolisin antibakteriyel özellik taşıdığını biliyoruz. Günümüzde Propolis ekstresi içeren diş macunları ile sıkça karşılaşıyoruz. Bu diş macunlarının plak gelişimini ve patojenleri azalttığı görülmüştür. Propolis ayrıca gargara olarak da kullanılırsa ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırdığı ve ağızda pamukçuk oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir. Ağrıyan dişe macun gibi sürülürse de diş ağrısını azaltır.

  1. Cilt bakımı cilt yaralanmalarında kullanılır.

Propolisin en fazla kullanıldığı alan dermatolojik ürünlerdir. Yara iyileşmesinde, iltihaplı akıntılarda etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca şeker hastalarının ayaklarında oluşan çatlaklarda alternatif bir yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

  1. Onkolojik tedavilerde kullanılı.

Araştırma sonuçlarına göre Propolis, kanser hücrelerini tedavi edici potansiyele sahiptir. Tümör hücrelerine karşı seçici olarak toksik özellik gösterir. Normal hücrelere ise etkisi ya çok azdır ya da yoktur.

  1. Kadın hastalıklarında kullanılır.

Jinekolojik problemlerde antibiyotik kullanamayan kadınlar için Propolis alternatif bir kullanım olabilir.

  1. Soğuk algınlığında kullanılır.

Propolis vücut direncimizi arttırdığı için soğuk algınlığına karşı çelikten bir duvar gibidir. Düzenli olarak kullanımlarda soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz.

Hatırlatmadan geçmeyelim!

Bu tür doğal ürünler doğrudan tedavi amaçlı kullanılamaz. Tedavinin yanında kullanıldığında faydası olur.

Buram Bal Turkey 40’tan fazla ülkeye bal ihracatı yaparak dünyanın organik bal markaları ve bal toptancıları içerisinde en önemli markadır. Ürettiği doğal balların yanı sıra ızgara üstü toplanan doğal propolisleriyle de sizlere hizmet vermektedir.

Sahte baldan uzak durarak Buram Bal ürünlerini buradan sipariş edebileceğiniz gibi Avrupa’daki bütün marketlerden de isteyebilirsiniz.