Soğuklarda içinizi ısıtacak 3 sıcak ballı içecek tarifi

Ballı içecekler hem yaz aylarında hem de kış aylarında sağlığını ve damak tadını düşünenler için oldukça lezzetli içecekler arasındadır. Kış aylarında içinizi ısıtmak ve soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı önlem almak için sıcak ballı içecekler müthiş bir çözümdür. Hele bir de Burambal gibi gerçek ballarla bu içecekler tatlandırılırsa, değmeyin keyfinize. İster Burambal süzme çiçek balı, ister akasya balı, isterse kestane ya da ıhlamur balı… Dilediğiniz gerçek balı tarifini vereceğimiz sıcak ballı içeceklere ilave ederek hem damağınızda hoş bir tat bırakabilir hem de bu soğuk kış aylarında biraz da olsa içinizi ısıtıp hastalıklardan korunabilirsiniz. İşte dondurucu soğuklarda içinizi ısıtacak 3 sıcak Burambal ballı içecek tarifi… Yarasın! J

Sıcak Ballı Süt Tarifi

Ballı süt yaz kış fark etmeden yılın hemen her döneminde rahatlıkla içilebilecek bir lezzettir. Doğal süt ve gerçek balın karışımıyla ortaya mükemmel bir besin kaynağı çıkacaktır. Bu mükemmel içecek özellikle annelerin çocukları için hazırlamış olduğu başucu içecekler arasında yer alır. Peki, en iyi ve en lezzetli ballı süt tarifi nasıl olmalı? İşte ballı süt tarifimiz:

Pastörize olmayan, doğal süt bir cezve aracılığıyla ısıtılır. Süt bir taşım kaynadıktan sonra ılıması beklenir. Ilıyan süt bir fincan ya da kupa bardağa boşaltılır. Daha sonra istenilen miktarda Burambal (1 tatlı kaşığı idealdir, daha az olabilir ancak daha fazlası rahatsız edebilir) fincan ya da kupa bardağa ilave edilir. Gerçek bal ile doğal süt iyice karıştırıldıktan sonra afiyetle içilir.

Sıcak Ballı Limonlu Zencefil Tarifi

Zencefil ve limon özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bir besinlerdir. Tam bir şifa kaynağı olan zencefil aynı özelliklere sahip şifa kaynağı balla birleşince doğal bir ilaç özelliğini kazanır. Bu ikiliye C vitamini deposu olan limon de eklenince tam bir şifa kaynağı haline eviriliyor. İşte Buram ballı limonlu zencefil tarifi:

Ballı limonlu zencefili hazırlamak için öncelikle taze zencefilleri yıkayıp kurulayın. Daha sonra zencefilleri küçük küçük dilimleyin. Dilimlenen zencefilleri bir cezvenin içine koyun.  Bir adet limonu yıkayıp dilimleyerek zencefillerin bulunduğu cezvenin üzerine ekleyin. 1-1,5 su bardağı su ilave edin ve ocakta kaynatın. 1-2 dakika kaynattıktan sonra bir kupa bardağı ya da fincana süzün. Biraz ılıdıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar Buram çiçek balı ya da akasya balını ilave edip karıştırın. Sıcak ballı limonlu zencefiliniz hazırdır. Afiyetle içebilirsiniz.

Sıcak Ballı Ihlamur

Ihlamur da yine kış aylarının vazgeçilmez çayıdır. Soğuk algınlıklarına karşı yüksek direnç sağlayan özelliğiyle tercih edilen ballı içecekler arasındadır. İşte sıcak ballı ıhlamur tarifi:

Bir demlik ya da cezveye 1 buçuk 2 su bardağı kadar su koyulur ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra 1 küçük kase kadar ıhlamur ilave edilir ve 1-2 dakika da ıhlamurun kaynaması beklenir. Demini alan ıhlamur bir fincana ya da kupa bardağa boşaltılıp ılıtılır. Ilıtılan suya 1 tatlı kaşığı kadar Buram kestane ya da Buram ıhlamur balı ilave edilir. Sıcak ballı ıhlamurunuz hazır, afiyetle içebilirsiniz.

Bir önceki “Arı Sütü Nedir, Nasıl Üretilir? Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızda arı sütüyle ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.